Niezależny doradca finansowy- który najlepszy?

Doradca finansowy to osoba d której zwraca się coraz większa liczba polaków szukających odpowiedniego kredytu mieszkaniowego, planu inwestycyjnego lub po prostu miejsca do ulokowania swoich pieniędzy.

Przymiotnik “niezależny” to niestety w przypadku wielu doradców tylko slogan reklamowy. Firmy doradztwa finansowego są bowiem niejednokrotnie spółkami- córkami konkretnych banków. I tak najpopularniejszy w Polsce doradca finansowy- Open Finance należy do grupy kapitałowej Getin Holding, której częścią są Noble Bank i GetIn Bank. Nie dziwi zatem fakt, że Open Finance bardzo chętnie oferuje swoim klientom kredyty hipoteczne GetIn Banku.

Przejdźmy jednak do meritum i porównajmy oferty doradców finansowych w Polsce.

Doradca finansowy- ile banków mają w ofercie giganci?

expander finanseDoradcy finansowi zawsze chwalą się ilością banków, jakie poddawane są porównaniom przy kredytach hipotecznych. Zawsze wartości te są zbliżone i zależą głównie od aktualnych kampanii prowadzonych przez banki. Zarówno Open Finance, jak i Expander czy DK Notus mają w ofercie około 23-25 banków. Liczba ta nie oznacza dla nas absolutnie nic. Należy sobie uświadomić, że ilość kredytów udzielanych przez poszczególne banki zmienia się w każdym kwartale, a w naszym kraju z reguły najwięcej kredytów hipotecznych udziela Bank PKO BP.

Opłaty doradców finansowych

Na nasze szczęście tzw. sieciowi doradcy nie pobierają w naszym kraju prowizji ani opłat od swoich usług. Ich zapłatę stanowi prowizja wypłacana przez bank w chwili, gdy doradca sprzeda kredyt. Model ten może budzić lekkie kontrowersje, bo przecież stawki prowizyjne w każdym banku są nieco inne. Pośrednik może próbować sprzedać nam produkt za który otrzyma wyższą prowizję, a niekoniecznie taki, który odpowiadałby naszym preferencjom.

Tutaj warto zatem kierować się własnym rozsądkiem i ostatniej fazie wyboru kredytu, gdy zostanie na stole około 3 ofert, kierować się opiniami innych osób, które skorzystały z oferty banku lub doradzić się drugiego doradcy.

Jak przebiega proces zaciągania kredytu u doradcy?

Najpierw kontaktujemy się z wybranym doradcą za pomocą internetu bądź telefonicznie. Każdy z większych polskich doradców ma swoje call-center, które w wyznaczonych przez nas godzinach oddzwoni, by ustalić spotkanie.

Oto formularze do najpopularniejszych polskich sieci doradczych:

  1. Expander
  2. Open Finance
  3. E-Broker
  4. DK Notus

Gdy doradca oddzwoni, zostanie umówione spotkanie. Może ono się odbyć w placówce doradcy (raczej tylko w większych miastach). Doradca może też dojechać do nas- zależnie od miejsca zamieszkania i produktu o jaki wnioskujemy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Skomentuj

Imię

Email

Strona www

Poprzedni
«
Następny
»