Jaki kredyt mieszkaniowy jest najtańszy?

Jaki kredyt mieszkaniowy jest najtańszy? Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas. Przecież nikt nie chce płacić wysokich rat kredytu do końca swojego życia i woli spłacać swój dom powoli, ale z pewnym zapasem środków finansowych na koncie.

Od kilku lat najpopularniejszym sposobem poszukiwania kredytu na mieszkanie jest kontakt z doradcą kredytowym. W Polsce jest ich wielu: Expander, Open Finance, E-Brokeri wielu innych. Na nasze szczęście każdy z nich oferuje nam pomoc zupełnie za darmo i bez zobowiązań. Niedawno pisaliśmy o działalności niezależnych doradców finansowych.

Najtańszy kredyt u doradcy finansowego?

Jeśli nawet doradca kredytowy wybierze nam najtańszy kredyt, możemy zrezygnować z jego usług i samodzielnie udać się do znalezionego banku.

Pamiętajmy jednak, ze doradcy mogą nam pomóc także w kwestiach formalnych i oszczędzić sporo czasu i nerwów. Zastanówmy się zatem, czy stać nas na samodzielne poszukiwanie kredytu mieszkaniowego?

Sytuacja w kredytach szybko się zmienia.

kredyt na domRynek kredytów hipotecznych jest bardzo chwiejny, o czym mogli przekonać się kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich przed okresem załamania się złotego w 2010 roku. Do dziś mają oni ogromne problemy ze spłaceniem wysokich rat kredytów, które są nawet dwa razy wyższe niż w momencie zaciągania kredytu na dom.

Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, powinniśmy zdać się na specjalistów i ich analizy rynku. Dobry doradca kredytowy dokona takiej analizy za nas. Przecież nierozsądne byłoby po prostu udanie się do najbliższego banku i zaciągnięcie tam kredytu na mieszkanie na kolejne 30 lat.

Jak, że rynek kredytów hipotecznych zmienia się z miesiąca na miesiąc, powinniśmy poszukiwać też najtańszych kredytów hipotecznych, jakie są w chwili obecne dostępne na rynku bankowym. W tych poszukiwaniach powinniśmy duży nacisk położyć na studiowanie dokumentacji i zasad udzielania i zrywania umowy kredytowej.

Koszty kredytu hipotecznego to nie tylko raty płacone każdego miesiąca, ale też koszty w przypadku, gdy rozmyślimy się i po roku lub dwóch zdecydujemy, że kredyt nie jest nam już potrzebny.
Najtaniej nie znaczy? najtaniej.

Zgodnie z powyższymi zdaniami kredyt, który jest w chwili obecnej najtańszy na rynku nie musi być najtańszy w latach kolejnych. Tutaj właśnie pomaga analiza rynku dokonywana przez doradców. Może się okazać, że dzisiejsza rata w wysokości 2500 złotych, po kilku latach zmieni się w ratę 4000 złotych i będziemy zmuszeni do sprzedania nieruchomości razem z kredytem lub do kapitulacji i oddania nieruchomości bankowi. Takiego scenariusza nie życzymy nikomu.

Jak zatem wybrać kredyt, który przez kolejne 30 lat będzie naprawdę tani?

waluty obcePrzede wszystkim postarajmy się u doradcy wykonać symulację na całe 10 czy 30 lat spłaty kredytu. Podczas spotkania doradca Expandera, czy Open Finance z wielką chęcią przygotuje dla nas plan spłaty kredytu na cały okres zaciągnięcia zobowiązania. Zobaczymy na nim- miesiąc po miesiącu- jakiej wysokości raty będziemy spłacali.

Niech nie przerażają nas wysokości kwot za 10 czy 20 lat. Kwoty na symulacji będą wyższe o inflację. Przecież za 10 czy 20 lat będziemy zarabiali zupełnie inne kwoty ( o kilkadziesiąt procent wyższe, ale koszty życia tez będą przecież wyższe).

Można próbować bezpośrednio w banku.

Najtańszych kredytów hipotecznych można szukać oczywiście bezpośrednio w bankach. Wadą tego rozwiązania jest fakt, ze w każdym banku będziemy musieli wypełniać podobne wnioski i formularze. W przypadku doradcy kredytowego proces ten jest znacznie ograniczony Wypełniamy po prostu jeden zestaw formularzy na podstawie którego doradca szuka dla nas odpowiedniego kredytu.

Poszukiwanie kredytu w bankach ma też jedną zaletę. Jeśli jednocześnie korzystamy z usług brokera lub doradcy, możemy zweryfikować, czy oferta banku rzeczywiście nie jest zawyżana przez doradcę (co nigdy nie powinno się zdarzyć). Zachęcamy zatem do korzystania z usług doradców kredytowych, którzy za darmo pomogą nam w podjęciu decyzji.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Skomentuj

Imię

Email

Strona www

Poprzedni
«
Następny
»