Jaki kredyt mieszkaniowy wybrać kupując mieszkanie na rynku wtórnym bądź od dewelopera?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym bądź od dewelopera w pierwszej kolejności szukamy taniego i wygodnego w spłacie kredytu mieszkaniowego. Jednak jaki kredyt mieszkaniowy powinniśmy wybrać, aby oprócz niskiego oprocentowania nie ponosić zbędnych, dodatkowych kosztów?

Jako, że jeszcze niedawno sami poszukiwaliśmy kredytu na kupno własnego kąta, możemy Ci doradzić jak najszybciej i najwygodniej podejść do poszukiwań. Jeśli zdecydujesz się na kilka kroków, które my podjęliśmy, możesz już wkrótce cieszyć się własnym mieszkaniem bez obawy o wysokie raty kredytu.

Chcę zamieszkać z dala od rodziców lub teściów!

Taki okrzyk często wydają młodzi małżonkowie. Okazuje się, że założenie własnej rodziny i wychowywanie dzieci jest znacznie mniej stresujące, gdy mieszkamy z dala od rodziców i teściów. O ile w niektórych przypadkach ich pomoc może się nam bardzo przydać, o tyle mieszkanie samemu znacznie podnosi nasz komfort psychiczny.

jaki kredyt mieszkaniowy wybrać- nowe mieszkaniaJeśli chcesz zamieszkać we własnym mieszkaniu, zastanów się jak bardzo zależy Ci na czasie. Jeśli bowiem chcesz jak najszybciej wyprowadzić się i zamieszkać we własnym mieszkaniu, sprawę może znacznie ułatwić kontakt z doradcą kredytowym. Na polskim rynku jest ich już bardzo wielu.

Aby ułatwić i przyspieszyć poszukiwania kredytu na mieszkanie, skorzystaj z oferty doradców kredytowych. Ich usługi są zupełnie bezpłatne, a podczas spotkania konsultant przedstawi Ci ofertę praktycznie wszystkich kredytów dostępnych na rynku.

Doradcy kredytowi w Polsce

W poszukiwaniach kredytu na mieszkanie pomóc nam może już całkiem spora liczba doradców kredytowych (finansowych). Do najpopularniejszych firm doradczych w Polsce należą:

  • Open Finance
  • Expander
  • E-Broker

Korzystając z ich usług możemy zaoszczędzić całkiem sporo czasu, a także ułatwić sobie sprawę kompletowania dokumentów. Doradca sam przygotuje za nas większość “papierkowej roboty” i pomoże w skompletowaniu dokumentów od pracodawcy i z naszego banku.

Kredyt na budowę domu, czy kupno mieszkania?

To jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie stają przed nami, gdy pragniemy zamieszkać we własnym domu.

Własnym dom jednorodzinny, na własnej działce ma ogromną liczbę zalet i chyba nie sposób porównywać go z  zakupem mieszkania w bloku. Budowa domu ma jednak kilka ogromnych wad z którymi trudno się nie zgodzić:

  1. Pociąga za sobą większe koszty niż w przypadku kupna mieszkania.
  2. Trwa znacznie dłużej
  3. Wymaga zaangażowania własnego czasu i energii
  4. Jest znacznie bardziej skomplikowane proceduralnie

Jeśli jesteśmy w stanie zaakceptować powyższe niedogodności i stać nas na budowę własnego domu, możemy być pewni, że nasz komfort życia będzie w przyszłości znacznie wyższy niż gdybyśmy kupili mieszkanie.

Jeśli wybierzemy mieszkanie deweloper pomoże w wyborze kredytu mieszkaniowego.

Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami miejskiego stylu życia lub najzwyczajniej nie stać nas na drogi kredyt, kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym lub nowe- od dewelopera.

open financeWybór odpowiedniego mieszkania to decyzja na wiele lat, nie warto się z nią zatem spieszyć. Do wyboru mamy ogromną liczbę nieruchomości i na nasze szczęście, na Polskim rynku istnieje bardzo duża konkurencja wśród deweloperów.

Bardzo często sporą część zarobku dewelopera stanowi prowizja od polecenia nam kredytu na mieszkanie. Jaki kredy na mieszkanie powinniśmy zatem wybrać- ten od dewelopera czy samodzielnie wybrany w innym banku?

Oczywiście wszystko zależy od kosztów i oprocentowania kredytu. O ile kredyt zaciągnięty przy pomocy doradcy kredytowego
może być tańszy, o tyle kredyt polecany przez dewelopera będzie udzielony szybciej. Najczęściej bowiem całą inwestycję danego dewelopera obsługuje jeden i ten sam bank.

To musi potrwać. Dlaczego tak długo czekamy na decyzję kredytową?

Decyzja banku o przyznaniu nam kredytu na mieszkanie najczęściej trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

W tym czasie możemy być wzywani nawet kilka razy do uzupełnienia dokumentacji, złożenia podpisów lub podanie większej ilości informacji dotyczących zatrudnienia lub naszej sytuacji finansowej. To rzecz zupełnie normalna.

I tutaj znowu, jeśli jesteśmy klientami doradcy kredytowego możemy liczyć, że to właśnie on będzie za nas uzupełniał dokumentację i kontaktował się z bankiem.

Na jaki kredyt mieszkaniowy mogę liczyć?

Kredyt na mieszkanie zaciągamy po obliczeniu przez bank naszej zdolności kredytowej. Zdolność kredytową obliczy za nas także doradca.

Jeśli chcemy sami zorientować się, jaki kredyt możemy otrzymać, musimy skontaktować się bezpośrednio z bankiem, który obliczy naszą zdolność na podstawie przedstawionych mu danych.

Najczęściej jednak nasza zdolność kredytowa przekracza stokrotność miesięcznych zarobków i wzrasta wraz z sumą zaoszczędzonych pieniędzy na tzw. ?pierwszą wpłatę?.

Pierwsza wpłata kredytu- 10% czy 20%? Im więcej tym lepiej.

Ilość zaoszczędzonych na koncie pieniędzy jest jednym ze znaków dla banku o naszej zdolności do oszczędzania.

Jeśli jesteśmy zdolni do odkładania co miesiąc określonej ilości gotówki, nasza zdolność kredytowa rośnie.

najtańszy kredytZaoszczędzone pieniądze będą zatem najczęściej naszą pierwszą wpłatą kredytu mieszkaniowego i mogą pomóc w obniżeniu raty kredytu na mieszkanie nawet o kilkaset złotych. Oczywiście zależy to od wysokości kredytu i sumy wpłaty własnej.

Im większą wpłatę własną uda nam się wnieść do umowy kredytowej, tym lepsze warunki spłaty otrzymamy od banku.

Wpłata własna a ubezpieczenie kredytu.

Banki często zabezpieczają się przed utratą pieniędzy, zmuszając nas do obowiązkowego ubezpieczenia kredytu. Ubezpieczenie to jest znacznie droższe w przypadku, gdy nasza pierwsza wpłata za kredyt jest niska.

Aby zaoszczędzić pieniądze na ubezpieczeniu i tym samym płacić niższe raty kredytu na mieszkanie powinniśmy uzbierać sumę odpowiadającą co najmniej 20% wysokości zaciąganego kredytu.

Nie mam zaoszczędzonych pieniędzy na kredyt mieszkaniowy- co zrobić?

Jeśli nie udało Ci się zaoszczędzić żadnych pieniędzy, ale marzysz o kupnie mieszkania, to oczywiście masz taką możliwość.

Jeśli miesięczne zarobki pozwalają Ci na zaciągnięcie kredytu, bank po prostu poprosi Cię o wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w kwocie kilkudziesięciu- kilkuset złotych, która zostanie doliczona do twoich rat kredytowych.

Brak zaoszczędzonych pieniędzy na kredyt mieszkaniowy będzie już wkrótce uniemożliwiał zaciągnięcie kredytu. Banki (i Państwo) zabezpieczą się w ten sposób przed nadmiernym udzielaniem kredytów osobom, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Skomentuj

Imię

Email

Strona www

Poprzedni
«
Następny
»