Kredyt hipoteczny w walucie obcej czy w złotówkach?

Kredyty hipoteczne w złotówkach mają całkiem sporo poważnych zalet. Przede wszystkim- zawsze spłacamy raty w walucie w jakiej zarabiamy i nie interesują nas wahania kursowe. Jednak jeśli chodzi o koszty- jakie kredyt hipoteczny jest lepszy- w walucie obcej czy w złotówkach?

waluty obceNajpopularniejsze są kredyty hipoteczne rozliczane we frankach szwajcarskich i euro, choć obie te waluty ostatnio straciły nieco zaufanie kredytobiorców: frank z powodu silnych wahań kursowych mających swój początek w 2007 roku, natomiast euro w związku z zagrożeniem bankructwa krajów w strefie Euro.

Niemniej jednak kredyty hipoteczne zarówno we frankach, jak i w euro stanowią bardzo często wybierane produkty bankowe. Spróbujmy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Wady kredytów w walucie obcej

Zanim jednak do tego przejdziemy, ustalmy, jakie wady mają kredyty w walucie obcej. Zasadnicze problemy są dwa. Pierwszy, określany dość subiektywnie, to względnie duża trudność operowania kwotami rat w domowym budżecie, ponieważ osoba zaciągająca kredyt jest zmuszona na bieżąco śledzić notowania kursu.

Drugi problem jest znacznie poważniejszy i często stanowi przeszkodę nie do pokonania. Chodzi mianowicie o znaczne obniżenie zdolności kredytowej dla kredytów w walucie obcej, w porównaniu do kredytów w złotówkach. Wciąż łatwiej zaciągnąć kredyt e Euro niż w złotówkach (dla tego samego dochodu brutto)

Popularność kredytów we frankach szwajcarskich

kredyt hipoteczny na domJednak jest coś, co sprawia, że kredyty w walucie obcej są dość popularne. W przypadku franka był to zawsze niski koszt kredytu, co obecnie nie jest już tak pewne, w związku z wahaniami kursowymi, w jakie wpadł frank szwajcarski tuż po okresie kryzysu, a teraz został wtrącony ponownie przez lokalny kryzys na japońskich giełdach.

Z euro sprawa wyglądała nieco inaczej: ilekroć pojawiała się obietnica wejścia do strefy euro, tyle razy kredyty w euro kusiły, zwiastowały bowiem możliwość rychłego uwolnienia się od wahań kursowych. Wejście do strefy euro jednak nie nastąpiło, za to wzrosła wartość euro, a więc i rata kredytu hipotecznego.

Niemniej jednak w perspektywie najbliższych kilku czy kilkunastu lat euro cały czas się pojawia, dlatego utrzymuje się także dość spore zainteresowanie kredytami hipotecznymi udzielanymi w tej walucie.

Skończyły się niestety czasy, gdy każdy doradca finansowy był w tanie zaproponować nam naprawdę tani kredyt, niezależnie od naszych dochodów. Dziś banki są ostrożne w udzielaniu kredytów zarówno w walucie, jak i w złotówkach.

Korzystajmy z porównań

Przeprowadzenie szybkiego bilansu zysków i strat jest trudne, o ile w ogóle możliwe, jednak jest też niezbędne, jeśli mamy podjąć decyzję o wyborze waluty kredytu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza będzie polska złotówka, czy może któraś z walut obcych, a jeśli tak, to która. Przy wyborze kredytu hipotecznego powinniśmy korzystać z porównań kredytów mieszkaniowych, które są dosyć popularne na naszym rynku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Skomentuj

Imię

Email

Strona www

Poprzedni
«
Następny
»