Najlepsze konta oszczędnościowe na rynku- Meritum i Optima? Sprawdzamy.

Mimo, iż na rynku kont oszczędnościowych mamy wielu graczy, to od początku roku praktycznie tylko trzech (a teraz już tylko dwóch) wartych jest uwagi, jeśli liczymy na rozsądny zysk z konta.

Czym jest konto oszczędnościowe? To lokata, tak?

Konto oszczędnościowe od lokaty różni się zasadniczo, gdyż pozwala na korzystanie z pieniędzy wtedy, gdy ich potrzebujemy. Konto oszczędnościowe jest zatem rachunkiem, z którego można korzystać jak ze zwykłego konta bankowego. Możemy zatem w dowolnej chwili wypłacić z niego pieniądze i w wielu przypadkach nie utracimy wypracowanych odsetek.

Pieniądze, które pozostaną po wypłacie na koncie oszczędnościowym, będą dalej wypracowywać zysk. 

Konto oszczędnościowe różni się tym od zwykłego rachunku rozliczeniowego, że najczęściej nie otrzymujemy do niego karty płatniczej, a przelewy z niego wykonywane są tylko na nasz rachunek główny (nawet w innym banku.

Czy tylko oprocentowanie się liczy?

Okazuje się, że nie tylko oprocentowanie jest ważne podczas wyboru konta oszczędnościowego. Banki bowiem niezwykle często zmieniają oprocentowanie i nawet jeśli założyliśmy konto na 4,5% w skali roku, to po miesiącu lub dwóch może się okazać, że oprocentowanie spadło dwukrotnie. Oczywiście zawsze możemy przenieść pieniądze do innego banku. Pamiętajmy jednak, że “czas to też pieniądz”. Warto więc wybrać od razu konto na którym nasza gotówka poleży nieco dłużej.

Doskonałym przykładem, obrazującym prawdziwość powyższego akapitu niech będzie fakt, że od chwili gdy zacząłem pisać ten artykuł BGŻ Optima zmieniło swoje oprocentowanie z 4% do 3,8%, ale o tym za chwilę. Swoją drogą zastanawiam się, jak wpłynie to na opinię o tym banku? Czekamy zatem na reakcję Meritum Banku.

Co zatem liczy się prócz oprocentowania?

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na politykę banku w ciągu minionego roku. Największe skoki oprocentowania notują bowiem banki, które wcale nie zarabiają najwięcej na kontach oszczędnościowych lecz na zupełnie innych produktach. Tak było np. z kontem oszczędnościowym w Getin Banku. Jeszcze w lutym w promocji można było oszczędzić na nim z oprocentowaniem 10% w skali roku. Dziś tabela mówi o 1,5% plus 2% premii. Nawet z premią jest to mniej niż daje BGŻ Optima, czy Meritum Bank.

Zakładając konto oszczędnościowe warto zatem kierować się także zmianami, jakie zachodziły w oprocentowaniu rachunku na przestrzeni minionych miesięcy.

Poniżej przedstawiamy aktualny ranking konto oszczędnościowych:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Skomentuj

Imię

Email

Strona www

Poprzedni
«
Następny
»