Polska rajem kredytowym

Jak wynika z raportu ?CEE Property Lending Barometr 2010?, Polska jest rajem kredytowym dla developerów.

Banki ostrożne, ale nie w Polsce

Banki w całej Europie doceniają potencjał drzemiący w Polskich placach budowy. Analitycy stawiają rozwój naszego kraju na jednym z pierwszych miejsc do inwestycji deweloperskich w Europie. Czy wpływa to jednak pozytywnie na nasz rynek kredytowy?

Jak najbardziej. Kredyty w Polsce tanieją i nie chodzi tu tylko o pożyczki w gotówce, lecz gównie kredyty hipoteczne, na których opiera się cały system bankowy- nie tylko w Polsce.

Kogo wspierają banki?

Banki najbardziej boją się sektora hotelowego. Na tą część rynku raczej większe banki się nie decydują. Jest to dosyć ryzykowny kawałek kredytowego tortu. A gdzie inwestują nawiększe banki w dziedzinie kredytów hipotecznych?

Budynki mieszkalne dla osób prywatnych to najbardziej doceniana przez banki dziedzina finansów. Kredyty hipoteczne udzielane młodym, dobrze zarabiającym ludziom to dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki, która sektorowi bankowemu przynosi spore zyski. Młodzi ludzie w Polsce zaczynają zaciągać coraz więcej kredytów na budowę domu lub kupno mieszkań, co wpływa na bardzo dynamiczny rozwój rynku.

Kredyty mieszkaniowe dla obcokrajowców?

Raczej rzadko o tym myślimy, ale okazuje się, że coraz większy skrawek naszego rynku kredytów mieszkaniowych spłacają obcokrajowcy. Deweloperzy i prywatni inwestorzy z krajów zachodnich, coraz częściej zaciągają kredyty w złotówkach na budowę domów i mieszkań w naszym kraju. Liczne portale inwestorskie i programy telewizyjne w zachodnich telewizjach podawały jeszcze kilka lat temu Polskę za przykład miejsca, w którym można łatwo i szybko zainwestować pieniądze w nieruchomości.

Zaletą tego faktu jest to, że obcokrajowcy nie szukają raczej tanich kredytów hipotecznych, ale wybierają opcję wygodną do spłaty z ich punktu widzenia. Weźmy pod uwagę to, że inwestorzy zagraniczni najczęściej mieszkają poza Polską i ważniejsze dla nich jest wygodne opłacanie rat niż ich faktyczna wysokość.

Pozostaje nam w każdym razie cieszyć się z faktu, że polski rynek nieruchomości jest pozytywnie opisywany i doceniany przez prasę zagraniczną. Chyba sami powinniśmy uderzyć się w pierś i czasem docenić rynek kredytów hipotecznych w naszym kraju, bo wcale nie jest tak źle zorganizowany, jak czasem go oceniamy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
1 Komentarze
Oct 31, 2010
18:39

Zastanawiam się tylko, czy ceny kredytów pójdą w dół. Raczej myślę, że nie. Zatem co nas, kredytobiorców obchodzą zmiany dla deweloperów? Przeciez oni i tak nie obniżą cen.

Skomentuj

Imię

Email

Strona www

Poprzedni
«
Następny
»