Provident czy Wonga? Która z pożyczek jest lepsza?

Pożyczka w Provident czy Wonga? To pytanie nasuwa się wielu osobom, którym bank odmawia udzielenia kredytu gotówkowego.

Wiele osób, którym tradycyjne banki odmówiły współpracy przy udzieleniu pożyczki, decydują się na drogie rozwiązania w postaci tzw. “chwilówek” lub wysoko-oprocentowanych pożyczek z dostawą do domu.

Firm oferujących tego rodzaju kredyty jest u nas całe mnóstwo. Z jakiegoś jednak względu to właśnie Provident i Wonga cieszą się największą popularnością.

Sprawdź nowe warunki Wonga (pożyczka za 10zł)

Na polskim rynku triumfy święci od wielu lat brytyjski Provident (grupa Ipfin), oferujący pożyczkę w dwóch opcjach:
1. Z obsługą domową. Ten typ pożyczki zakłada ciągłą współpracę z doradcą, który “opiekuje się nami” od chwili decyzji o pożyczce, poprzez podpisanie umowy aż do spłacania cotygodniowych rat kredytowych.
2. Z opcją przelewu na konto. W tej opcji kredyt wpływa bezpośrednio na nasze konto bankowe i spłata rat pożyczki odbywa się tą samą drogą- na indywidualne konto naszego zadłużenia w Providencie.

Ostatnimi czasy na polskim rynku Providentowi wyrosła spora konkurencja. Pożyczkodawca stara się przekonać media, że grupa docelowa jego produktów i pożyczek przez internet jest zupełnie inna, ale ja mam nieco inne zdanie.

Sprawdź nowe warunki Wonga (pożyczka za 10zł)

Provident musiał odczuć pojawienie się na rynku innych pożyczkodawców. Także firmy Wonga, która podobnie jak Ipfin jest spółką brytyjską.

Jednakże w odróżnieniu od Providenta, którego historia na brytyjskim rynku ma kilkadziesiąt lat, Wonga to dosyć młoda firma, która w 2009 roku uznana została w grupie 100 najlepszych startupów (nowych firm na rynku) jako ta z największą szansą na szybki rozwój. Specjaliści nie mylili się wcale, gdyż Wonga każdego dnia udziela w Wielkiej Brytanii około 10 tysięcy pożyczek a jej zyski znacznie przewyższają nawet te przynoszone przez banki z długą historią na tamtym rynku.

Historia i kondycja finansowa firmy nie jest jednak wyznacznikiem jej jakości i nie znaczy absolutnie nic dla przeciętnego pożyczkobiorcy. Dla niego liczy się koszt kredytu.

Sprawdź nowe warunki Wonga (pożyczka za 10zł)

Wygoda korzystania z kredytu w Providencie i Wonga

Jak wspomniałem wcześniej, Provident oferuje klientom dwa modele udzielenia pożyczki. Pierwszy to obsługa domowa- znacznie droższa i moim zdaniem wcale nie wygodniejsza od drugiej opcji. Drugi model to zwykły przelew pożyczki na konto bankowe i późniejsza spłata zobowiązania (rat kredytu) tą samą drogą.

Wonga natomiast oferuje spłatę tylko poprzez konto bankowe- przelewem na indywidualny rachunek.

O ile obsługa domowa w Providencie może dla niektórych być wygodna, o tyle koszty jakie za sobą ponosi są po prostu skandaliczne. Często kilkadziesiąt razy opłata przewyższa koszty wynikające z oprocentowania pożyczki.

W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie każdy z nas posiada własny rachunek bankowy, jedyną rozsądną opcją pozostaje przelew. W tym wypadku, jeśli dla kredytobiorcy liczy się czas udzielenia pożyczki, Wonga potrafi dokonać przelewu nawet w 15 minut (tylko w określonych w regulaminie godzinach).

A w znacznej większości przypadków przelew będzie u nas na koncie tego samego dnia. W Providencie sytuacja nie wygląda już tak kolorowo, gdyż na pożyczkę z opcją przelewu najczęściej musimy czekać aż kilka dni. Nigdy nie byłem pewien, czy ten brak pośpiechu w przypadku Providenta nie wynika z tego, że lwia część dochodu firmy to wspomniana wyżej “obsługa domowa” i firma stara się wymóc na klientach korzystanie z tego “udogodnienia”.

Sprawdź nowe warunki Wonga (pożyczka za 10zł)

Provident, Wonga, czy inne opcje?

Jeśli bank odmówił nam udzielenia kredytu z powodu posiadanego już zadłużenia, może warto spróbować konsolidacji obecnego zadłużenia, by nasze miesięczne raty były niższe niż dotychczas?

pożyczka gotówkowaTaki zabieg w wielu przypadkach pozwala na uzyskanie z banku dodatkowej gotówki (w ramach kredytu konsolidacyjnego). Np. w przypadku Alior Banku, który dosyć restrykcyjnie podchodzi do udzielania pożyczek gotówkowych, konsolidacja może być możliwa nawet dla osób w trudnej sytuacji.

Konsolidacja zadłużenia może być w takim wypadku znacznie tańszym rozwiązaniem niż pożyczki internetowe czy z firm pozabankowych. Ani Provident, ani Wonga bowiem nie pozwalają na negocjacje naszych rat kredytowych. Z bankiem możemy natomiast omówić naszą obecną sytuację i dopasować oprocentowanie do osiąganych dochodów i spłacanych innych rat. Moim zdaniem warto poświęcić kilka dni na poszukanie innych opcji, zanim staniemy przed pytaniem” Provident czy Wonga?“.

Sprawdź nowe warunki Wonga (pożyczka za 10zł)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Skomentuj

Imię

Email

Strona www

Poprzedni
«
Następny
»