Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Jeszcze kilka lat temu sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce zachęcała kupujących do zarabiania na nieruchomościach. Pojawiło się sporo osób oraz przedsiębiorstw zajmujących się obrotem nieruchomościami z celem zarobienia na nim pieniędzy.

Niestety sytuacja na rynku walutowym załamała się i osłabienie złotego spowodowało, że niektóre osoby, które zaciągnęły kredyt na mieszkanie jeszcze kilka lat temu, dziś mają zadłużenie większe o nawet 50% (mimo kilku lat spłacania pożyczki). Sytuacja taka spowodowała, ze wiele z tych osób zastanawia się nad sprzedażą mieszkania z kredytem hipotecznym i zakup innej, mniejszej nieruchomości lub zupełne wycofanie się z obrotu nieruchomościami do czasu poprawienia się sytuacji na rynku.

Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Jedyny poważny kłopot możemy mieć z wyceną nieruchomości. Musimy bowiem do jej ceny (określonej przez rzeczoznawcę) doliczyć sobie koszt kredytu, który będziemy musieli nadpłacić.

Tutaj zaznaczę tylko, że w dobrej sytuacji znalazły się osoby, które przy zaciąganiu kredytu hipotecznego pomyślały o wcześniejszej spłacie i wybrały taki kredyt, który nie obciąży ich opłatami za taką właśnie wcześniejszą spłatę. Osoby, które prócz straty na obniżeniu się wartości złotówki będą musiały wnieść opłatę za wcześniejsze spłacenie kredytu hipotecznego są w sytuacji bardzo trudnej- żeby nie powiedzieć- beznadziejnej.

Wycena nieruchomości i sprzedaż.

Jak wspomniałem, wycena nieruchomości odbędzie się przy pomocy rzeczoznawcy (podobnie jak przy zakupie). Do wyceny doliczymy sobie koszty poniesione przy kredycie hipotecznym. Sprawa jest prosta, jeśli klient kupujący od nas mieszkanie jest zainteresowany płatnością w gotówce. Sprawa skomplikuje się, gdy klient zażyczy sobie kredytu hipotecznego w banku, a ten odmówi mu kredytu z powodu zawyżonej ceny nieruchomości.

Pamiętajmy, że bank ma prawo odmówić kredytowania nieruchomości (nawet, gdy mamy zdolność kredytową do jego spłaty) jeśli jego wartość będzie przez nas znacznie zawyżona. Oczywiście bank nie będzie nam robił problemów, jeśli chcemy nieruchomość sprzedać z zyskiem. Jeśli jednak ten zysk będzie wynosił kilkaset procent realnej ceny nieruchomości, to może on odmówić kredytu hipotecznego kupującemu.

Sama procedura sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym jest dosyć prosta i w każdym banku otrzymamy pomoc w tej kwestii. Kupujący mieszkanie lub dom część ceny nieruchomości będzie musiał wpłacić do banku (tym samym spłacając nasze zadłużenie, czyli kredyt), a pozostałą część umówionej kwoty wpłaci na nasze prywatne konto.

Płacimy podatek od sprzedanego mieszkania?

Jeśli sprzedamy nieruchomość z zyskiem powinniśmy niezwłocznie opłacić podatek dochodowy od tej transakcji w wysokości 10% ceny sprzedaży. Jeśli jednak w ciągu dwóch lat przeznaczymy na zakup innej nieruchomości zyskaną z transakcji kwotę, będziemy zwolnieni z opłaty podatkowej.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Skomentuj

Imię

Email

Strona www

Poprzedni
«
Następny
»